Studia w ramach programu Erasmus+

UCZELNIANE ZASADY FINANSOWANIA WYJAZDÓW ORAZ WARUNKI UDZIAŁU STUDENTÓW WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W PROGRAMIE ERASMUS+

Student aplikujący do udziału w programie Erasmus+ musi być zarejestrowany na studiach pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich w polskiej uczelni wysyłającej.

Student aplikujący do udziału w programie Erasmus+ może mieć obywatelstwo dowolnego kraju lub status bezpaństwowca.

Student ubiegający się o wyjazd na studia w ramach mobilności programu Erasmus+ WUM musi być studentem WUM.

1. Kwalifikacja studentów WUM na udział w programie Erasmus+ odbywa się na podstawie:

• średniej arytmetycznej ocen ze wszystkich lat studiów obliczanej ze wszystkich egzaminów, łącznie z ewentualnymi ocenami poprawkowymi (do średniej nie włącza się ocen z zaliczeń),
    • udokumentowanej znajomości języka obcego wymaganego przez uczelnię partnerską w stopniu umożliwiającym podejmowanie studiów/praktyk,
    • udokumentowanej działalności w kole naukowym (opinia opiekuna, publikacje, uczestnictwo w konferencjach, konkursach itp.).

1. Przy równocennych kryteriach (pkt. 1) pierwszeństwo udziału w programie Erasmus+ mają studenci ubiegający się o wyjazd po raz pierwszy.

1. Pobyt studenta w uczelni/instytucji przyjmującej w danym roku akademickim w celu zrealizowania części studiów lub w ramach praktyk nie może być krótszy niż 2 miesiące i dłuższy  niż 12 miesięcy.

1. Na każdym z trzech poziomów studiów można skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających łącznie do 12 miesięcy (w ramach I, II lub III stopnia studiów). Studentom jednolitych studiów magisterskich lub równoważnych (np. kierunków lekarskich) przysługuje możliwość skorzystania z wyjazdów, których łączny czas trwania wynosi do 24 miesięcy. Kapitał mobilności (ilość miesięcy spędzonych za granicą w ramach Programu Erasmus) jest obliczany osobno dla danego poziomu studiów. Przy obliczaniu kapitału mobilności należy zsumować miesiące wszystkich zrealizowanych wyjazdów (zarówno na studia, jak i na praktyki) na danym poziomie studiów (liczone również wyjazdy z poprzednich edycji programu Erasmus: Socrates-Erasmus, LLP-Erasmus).

1. Po zakwalifikowaniu na studia zagraniczne/praktyki w ramach programu Erasmus + wyjazd może zostać zrealizowany pod warunkiem zaliczenia roku studiów poprzedzającego wyjazd.

1. Stypendium przyznawane indywidualnemu studentowi jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z pobytem w uczelni/instytucji partnerskiej (koszty podróży, ubezpieczenia, przygotowania językowego, zwiększone koszty utrzymania za granicą). Nie jest przewidziane pokrycie pełnych kosztów związanych z pobytem za granicą.

1. Rozdział stypendiów następuje centralnie na poziomie Uczelni. Wysokość stypendium zależy od wybranego kraju docelowego oraz długości pobytu. Otrzymana z Agencji Narodowej Programu Erasmus+ całkowita kwota funduszy jest rozdzielana pomiędzy studentów zakwalifikowanych do wyjazdu w danym roku akademickim zgodnie z limitami określonymi przez Agencję Narodową.

1. Wypłata stypendium następuje w dwóch ratach po podpisaniu umowy przez studenta i przedstawiciela uczelni:

• 70-80% kwoty ustalonej w umowie finansowej student otrzymuje po rozpoczętym pobycie za granicą, po przekazaniu przez Agencję Narodową środków przysługujących WUM
    • pozostałe 20-30% jest wypłacane po powrocie studenta ze stypendium/praktyk i rozliczeniu obowiązkowych dokumentów w Dziale Współpracy z Zagranicą WUM (potwierdzenie długości pobytu, Transcript of Records).

1. Istnieje możliwość dopłaty do pierwotnie przyznanej kwoty stypendium określeniu ostatecznej liczby studentomiesięcy spędzonych za granicą w danym roku akademickim oraz otrzymaniu dodatkowych środków z Agencji Narodowej. Ewentualne dopłaty zostaną przekazane na podstawie przedstawionego przez studenta Potwierdzenia Pobytu.

1. Możliwy jest wyjazd studenta w ramach Programu Erasmus+ bez przyznawania stypendium (tzw. grant zerowy).

1. Umowa podpisywana pomiędzy WUM a studentem obowiązuje w okresie od 1 czerwca do 30 września kolejnego roku. Pobyt w instytucji partnerskiej musi być rozpoczęty i zakończony w ramach podanego okresu obowiązywania umowy.