UCZELNIANE ZASADY PROGRAMU ERASMUS+

UCZELNIANE ZASADY FINANSOWANIA WYJAZDÓW ORAZ WARUNKI UDZIAŁU STUDENTÓW WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W PROGRAMIE ERASMUS+

Student aplikujący do udziału w programie Erasmus+ musi być zarejestrowany na studiach pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich w polskiej uczelni wysyłającej.
Student aplikujący do udziału w programie Erasmus+ może mieć obywatelstwo dowolnego kraju lub status bezpaństwowca.
Student ubiegający się o wyjazd na studia w ramach mobilności programu Erasmus+ WUM musi być studentem WUM i mieć ukończony 1 rok studiów.

1.    Kwalifikacja studentów WUM na udział w programie Erasmus+ odbywa się na podstawie:

a.    średniej arytmetycznej ocen ze wszystkich lat studiów obliczanej ze wszystkich egzaminów, łącznie z ewentualnymi ocenami poprawkowymi (do średniej nie włącza się ocen z zaliczeń),
b.    udokumentowanej znajomości języka obcego wymaganego przez uczelnię partnerską w stopniu umożliwiającym podejmowanie studiów/praktyk,
c.    udokumentowanej działalności naukowej, rozumianej jako: aktywnym udziale w kole naukowym na podstawie pisemnej opinii opiekuna koła, współautorstwo publikacji, aktywny udział w konferencjach naukowych (liczba wystąpień ustnych/posterów), kierowanie lub udział w wykonaniu wewnętrznych mini-grantów studenckich i/lub zewnętrznych grantów (np. OPUS, LIDER etc.).

2.    Kwalifikacja studentów następuje na podstawie listy rankingowej wyliczonej wg przyznanych punktów za poszczególne kryteria. Punktacja obliczana jest za pomocą „Kalkulatora rankingowego” stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu, który dostępny jest na stronie www DWZ.    
3.    Pierwszeństwo udziału w programie Erasmus+ mają studenci ubiegający się o wyjazd po raz pierwszy.
4.    W przypadku uzyskania przez dwie lub więcej osób takiej samej liczby punktów na liście rankingowej pierwszeństwo udziału w programie Erasmus+ mają studenci z wyższą średnią ocen.
5.    Wyczerpanie dostępnych miejsc w wybranej uczelni docelowej będzie skutkować umieszczeniem kandydata na liście rezerwowej.
6.    Kandydatom przysługuje prawo odwołania w ciągu 7 dni od dnia otrzymania z Działu Współpracy z Zagranicą (DWZ) informacji o wynikach kwalifikacji. Odwołania należy kierować do Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+ na adres e-mail DWZ.
7.    Pobyt studenta w uczelni/instytucji przyjmującej w danym roku akademickim w celu zrealizowania części studiów lub w ramach praktyk nie może być krótszy niż 2 miesiące i dłuższy niż 12 miesięcy.
8.    Na każdym z trzech poziomów studiów można skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających łącznie do 12 miesięcy (w ramach I, II lub III stopnia studiów). Studentom jednolitych studiów magisterskich lub równoważnych (np. kierunków lekarskich) przysługuje możliwość skorzystania z wyjazdów, których łączny czas trwania wynosi do 24 miesięcy. Kapitał mobilności (liczba miesięcy spędzonych za granicą w ramach Programu Erasmus) jest obliczany osobno dla danego poziomu studiów. Przy obliczaniu kapitału mobilności należy zsumować miesiące wszystkich zrealizowanych wyjazdów (zarówno na studia, jak i na praktyki) na danym poziomie studiów (uwzględniane są również wyjazdy w ramach poprzednich edycji programu Erasmus: Socrates-Erasmus, LLP-Erasmus).
9.    Po zakwalifikowaniu na studia zagraniczne/praktyki w ramach programu Erasmus+ wyjazd może zostać zrealizowany pod warunkiem zaliczenia roku studiów poprzedzającego wyjazd.
10.    Stypendium przyznawane indywidualnemu studentowi jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z pobytem w uczelni/instytucji partnerskiej (koszty podróży, ubezpieczenia, przygotowania językowego, zwiększone koszty utrzymania za granicą). Nie jest przewidziane pokrycie pełnych kosztów związanych z pobytem za granicą.
11.    Rozdział stypendiów następuje centralnie na poziomie Uczelni. Wysokość stypendium zależy od wybranego kraju docelowego oraz długości pobytu. Otrzymana z Agencji Narodowej Programu Erasmus+ całkowita kwota funduszy jest rozdzielana pomiędzy studentów zakwalifikowanych do wyjazdu w danym roku akademickim zgodnie z limitami określonymi przez Agencję Narodową. Łączna wysokość przyznanego stypendium jest uzależniona od wysokości środków finansowych przyznanych WUM przez Agencję Narodową w danym roku akademickim.
12.    Wypłata stypendium następuje w dwóch ratach po podpisaniu umowy przez studenta i przedstawiciela uczelni:
a.    70-80% kwoty ustalonej w umowie finansowej student otrzymuje po rozpoczętym pobycie za granicą i wypełnieniu obowiązkowego I testu językowego OLS, po przekazaniu przez Agencję Narodową środków przysługujących WUM,
b.    pozostałe 20-30% jest wypłacane po powrocie studenta ze stypendium/praktyk i rozliczeniu obowiązkowych dokumentów w Dziale Współpracy z Zagranicą WUM (potwierdzenie długości pobytu, Transcript of Records, raport uczestnika online, II test językowy OLS).
13.    Istnieje możliwość dopłaty do pierwotnie przyznanej kwoty stypendium w przypadku wydłużenia pobytu na uczelni partnerskiej w danym roku akademickim oraz otrzymaniu dodatkowych środków z Agencji Narodowej. Ewentualne dopłaty zostaną przekazane na podstawie przedstawionego przez studenta pisemnego
wniosku drogą e-mailową skierowanego Koordynatora Wydziałowego, przynajmniej na miesiąc przed końcem upływu okresu mobilności zapisanego w umowie.
14.    Możliwy jest wyjazd studenta w ramach Programu Erasmus+ bez przyznawania stypendium (tzw. grant zerowy).
15.    Umowa podpisywana pomiędzy WUM a studentem obowiązuje w okresie od 1 czerwca do 30 września kolejnego roku. Pobyt w instytucji partnerskiej musi być rozpoczęty i zakończony w ramach podanego okresu obowiązywania umowy.
16.    Student przynajmniej na 30 dni przed rozpoczęciem studiów na uczelni przyjmującej zobowiązany jest do złożenia w DWZ formularza różnic programowych (Załącznik nr 2).
17.    Student jest zobowiązany do powiadomienia DWZ niezwłocznie o wszelkich zdarzeniach mogących mieć wpływ na realizację mobilności w szczególności o rezygnacji ze studiów, uzyskaniu urlopu, skreśleniu z listy studentów WUM lub z listy studentów uczelni przyjmującej.
18.    Jeżeli student zakończy pobyt wcześniej niż uzgodniono w umowie,
a inne warunki umowy zostaną spełnione (minimalny czas pobytu wyniesie 2 miesiące), będzie wymagany zwrot części stypendium proporcjonalnie do skrócenia okresu pobytu.
19.    Brak dostarczenia przez studenta niezbędnych i wymaganych dokumentów po zakończeniu mobilności oraz nieprzestrzeganie pozostałych warunków umowy finansowej zawartej z WUM może skutkować zażądaniem przez WUM od studenta zwrotu całości bądź części przyznanego stypendium.
20.    Wydłużenie czasu studiów z powodu udziału w wymianie akademickiej nie jest możliwe.